Do czego służy lornetka?
Człowiek zawsze zajmował się otaczającym go światem, uważnie go obserwował i przyswajał sobie prawa panujące w świecie przyrody. Dzięki czemu lepiej rozumiał otaczający go świat, a co za tym idzie potrafił go sobie podporządkować i przekształcić. Nie jeden wynalazek, który w tej chwili usprawnia nasze życie był zainspirowany naturą.
Poznawanie przyrody poprzez jej podglądanie wymaga właściwych narzędzi głównym z nich jest lornetka. Definicja lornetki mówi, że jest to narzędzie optyczne , który pozwala na obuoczną obserwację odległych obiektów. Co niezwykle istotne obraz uzyskany w lornetce jest prosty. Współcześnie lornetki służą nie tylko do podglądania przyrody. Lornetka jest konieczną częścią wyposażenia snajpera, strażnika granicznego czy członka ekipy poszukiwawczo-ratunkowej. Lornetka jest również konieczna na lotnisku, czy statku morskim.
ABC lornetek czyli jak to działa?
Najważniejszą częścią lornetki jest układ optyczny składa się on z obiektywów, pryzmatów i okularów. Misja obiektywu to zebranie jak największej ilości światła. Następnie okulary mają za zadanie powiększyć obraz z obiektywu i skierować go do oczu użytkownika lornetki. Pryzmaty, które znajduje się pomiędzy obiektywem i okularem powinny odwrócić obraz tak aby do oczu obserwującego trafił obraz prosty. Układ optyczny jest najważniejszą częścią lornetki, decyduje o jakości obserwacji, ale również o cenie urządzenia.
Podstawowe rodzaje lornetek.
Rodzaje lornetek zależą od roli jakie spełniają. Inaczej będą skonstruowane lornetki do obserwacji nocnych, inaczej do dziennych jeszcze inaczej te które posłużą patrolom wojskowym, czy ornitologom. Ze względu na budowę zastosowanych w niej pryzmatów rozróżniamy
1. Lornetki typu porro dzięki zastosowanemu systemowi optycznemu są bardziej uniwersalne można prowadzić obserwacje nie tylko w dzień, ale też przy słabszym wieczornym świetle, dają też lepszą jakość obrazu zwłaszcza wśród tańszych modeli. Lornetki te mają również minusy wymienić należy spory wielkości i ciężar. Co wypadku pakowania ekwipunku na pieszą wycieczkę jest bardzo istotną kwestią.
2. Lornetki typu dachowego mają bardziej skomplikowany układ optyczny.. Taka konstrukcja sprawia, że lornetka ma mniejsze gabaryty i wagę. Z tego względu jest bardziej praktyczna kiedy wybieramy się na pieszą wędrówkę. Najważniejszym minusem tego rodzaju lornetek jest to, że nie posłużą do obserwacji nocnych.
Czym się sugerować przy wyborze lornetki?
Najważniejszym czynnikiem determinującym wybór lornetki jest to do jakich obserwacji będzie służyć. Wyboru należy też dokonać jeżeli chodzi o kolejny parametr jakim jest powiększenie, należy wybrać jego wielkość jak i to czy będzie stałe czy zmienne. Pomyślimy też nad wyborem szkła optycznego użytego w lornetce. Im lepsza jakość szkła tym precyzyjniejszy obraz ale też wyższa cena. W zależności od tego jakiej rodzaju będą prowadzone obserwacje potrzebne jest różne pole widzenia i o tym parametrze również trzeba zdecydować. Lornetki szerokokątne dają większe pole widzenia lecz mniej precyzyjny obraz. Z tego względu są polecane myśliwym. Bardzo ważnym wyznacznikiem jest wielkość obiektywu od niego zależy jakość obrazu. Powiązanie pomiędzy wielkością obiektywu i jakością obrazu jest następujący: im większy obiektyw tym lepsza jakość obrazu, ale też sama lornetka jest większa. Dobrze zadbać o to żeby lornetka była wodoszczelna nawet nieznaczna ilość wilgoci może uszkodzić układ optyczny. Obserwacje poprawia powłoka antyrefleksyjna oraz wyjście na statyw.
Najpopularniejszymi producentami lornetek jest Nikon, Olympus, Levenhu czy Delta Optical. Niezwykle duży asortyment lornetek znajdą Państwo w naszym sklepie. Jesteśmy specjalistami dlatego pomożemy Ci go wybrać. Jesteśmy pewni, że odnajdą u nas Państwo taką lornetkę, która spełni wszelkie oczekiwania i wspaniale sprawdzi się w trakcie obserwacji.